Ortodontik tedavi gören hastalarda ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir. Ortodontik tedavilerde kullanılan braketler sebebiyle diş yüzeyi üzerindeki plak birikimi, normal bir dişe nazaran çok daha fazla olmaktadır. Bu durumu engellemek amacıyla dişlerin, tercihen her yemek sonrası veya günde en az sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce fırçalanması büyük önem arz etmektedir. Fırçalama esnasında ortodontik diş fırçasının kullanılması, fırçalamanın daha etkin olmasını sağlayacaktır.

Ortodontik diş fırçasına ek olarak gece yatmadan önce, dişlerinizi fırçaladıktan sonra, ara yüz fırçası ile, normal fırçanın erişmekte zorlanacağı braket ve diş eti arasında kalan bölgenin temizliği daha rahat sağlanabilmektedir. Ara yüz fırçası kullanımında diş macunu gerekmemektedir. Bu iki fırça ile düzenli fırçalama yapıldığında ortodontik tedavi sonrası çürük ve çürüğe meyilli alanların oluşma ihtimali en aza indirilmektedir. Bu iki fırça ile ağız içi bölgenin mekanik temizliği sağlanmış olunur. Hekiminizin gerek görmesi durumunda kimyasal temizlik ürünü olan ağız diş sularını da (gargara) kullanabilirsiniz. Bu ürünleri tercih ederken mümkün olduğunca ürünlerin alkol içermemesine dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalarda alkol barındıran gargaraların, alkol barındırmayanlara oranla renklenme ve ağız kokusu oluşumuna yatkınlık gösterdikleri gözlemlenmiştir.
Ortodontik tedavide olası bir hijyen aksaması sonrasında tedavi bitiminde dişlerde opak beyaz lekelenmeler gözlemlenmektedir. Bu alanlara beyaz nokta lezyonu (White spot lesion) ismi verilmektedir. Bu bölgeler ileri boyutta değilse birkaç aylık rutin kontrollerle takibi gerçekleştirilir. Günümüz diş macunlarında bulunan flor elementi sayesinde bu bölgelerde düzelmeler gözlemlenebilmektedir. İleri boyutta beyaz nokta lezyonları için ise diş renginde estetik dolguların yapılması gerekebilmektedir.

Ortodontik tedavi gören bireylerin ağız hijyenlerine dikkat etmeleri büyün önem arz etmektedir. Bu sayede olası diş eti enfeksiyonlarının ve olası diş çürümelerinin önüne geçmiş olunur. Başlangıç seviyesinde olan diş eti enfeksiyonları diş eti kanaması ve ağız kokusuna sebep olmaktadır. Daha ileri seviyelerde diş eti enfeksiyonları dişin etrafında kemik yıkımına sebep olur. Kemik yıkımı, ağız içerisinde diş etrafında diş eti çekilmesi olarak kendini gösterir. Kemik yıkımının artışı ile birlikte dişlerde mobilize adını verdiğimiz sallanma durumu oluşur. Daha da ilerleyen seviyelerde dişin kaybına kadar ilerleyebilen bir süreç gözlemlenebilir.

Diş teli ile yapılan tedavilerde ağız hijyenini korumanın kritik önemi bir diğer ortodontik tedavi çeşidi olan şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavilerde diş teli tekniğinde olduğu kadar değildir. Çünkü yemek öncesi çıkarılan şeffaf plaklar yemek sonrasında dişleri rahatça fırçalama imkanı sunar. Diş telinde genellikle mevcut olan çıkıntılara takılan yemek artıklarına, şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavilerde gözlenmemektedir. Dişler braket tarzı ataşmanlar olmadığı için rahatlıkla temizlenmekte ve bu durum da şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavilerde çürük riskini minimalize etmektedir.

Ortodontik tedavilerde dişlerin tercihen flor barındıran bir macun ile fırçalaması istenir. Böylelikle özellikle diş teli ile dişlerini belirten bireylerin dişlerinin tedavi boyu güçlü kalması sağlanır. Diş teli ile tedavi gören hastaları genellikle tedavinin bir kaç ayından sonra dişlerinde renklenme oluştuğunu öne sürerek beyazlatıcı diş macunu kullanımına yönelirler. Bu çok tavsiye edilmeyen bir durumdur. Beyazlatıcı diş macunları diş yüzeyinde minimal de olsa çizilmeler oluşturabilmekte, uzun dönemde dişlerin daha kolay renklenmesine sebep olabilmektedirler.

Yapılan araştırmalarda ortodontik diş fırçası ve elektronik (şarjlı) diş fırçaları arasında hijyenik açıdan istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ortodontik tedavi başlangıcı öncesinde şarjlı fırçalar özellikle tavsiye edilmese de önceden bu fırçaya sahip olan hastalarda elektronik fırçaların kullanımı da sorun yaratmamaktadır. Etkili bir şekilde, yeterli süre yapılan diş fırçalama fırçanın cinsi fark etmeksizin ihtiyaç duyulan ağız hijyenini sağlayacaktır.

Hangi teknik ile tedavi gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin ortodontik tedavi sonrası hekimin yapacağı kapsamlı bir muayene ve alınacak bir panoramik radyografi ile ağız içerisinde muhtemel çürüklerin ve diş eti rahatsızlıklarının tespiti yapılabilir. Hasta bilgilendirilerek gerekli yönlendirmeler gerçekleştirilir.