Eskişehir Ortodonti Uzmanı, Dr. Dt. Akın Pişiren

Sık Sorulan Sorular

Ortodontik tedavi ve ortodonti ile ilgili aklınıza takılan birçok sorunun cevabı ve daha fazlası.

 • İlk ortodontik muayene ne zaman yapılmalı?

  İlk ortodontik muayene çocuk hastalarımızda 1.azı ve üst ön 4 dişinin sürdüğü 6-7 yaş itibarıyla yapılmalıdır. Sonrasında hekiminizin uygun gördüğü aralıklarla periyodik muayenenin devam ettirilmesi büyük önem arz etmektedir.

 • Ortodonti uzmanı / Ortodontist kimdir?

  Ortodonti uzmanı 5 yıllık diş hekimliği fakültesi eğtimini başarı ile tamamladıktan sonra en az 4 yıl sadece ortodonti alanında fakültelerde teorik ve pratik eğitim alarak uzmanlığını tamamlamış, ve ortodonti alanında tamamen yetkin kişilere verilmiş sıfattır.

 • Ortodontik sorunların sebebi nedir?

  Ortodontik sorunlar genetik kaynaklı olabildiği gibi zararlı alışkanlıklar sebebiyle de gelişebilmektedir. Örneğin annenin genlerinden alınan dar çene ve babadan alınan iri diş genleri ile diş çarpıklığı oluşabilmekte, parmak emme, kalem ısırma gibi zararlı alışkanlıklar ile de çene ve dişlerde istenmeyen durumlar gözlemlenebilmektedir.

 • Ortodonik tedavi uygulamanın belirli bir yaşı var mıdır?

  Ortodontik tedaviler diş ve çene sıkıntısının durumuna bağlı olarak en erken 7 yaş civarı başlatılmaktadır. Çene sorunu olmayan hastalarımız için diş teli tedavisine başlamak için genellikle bütün süt dişlerinin dökülüp daimi dişlerinin sürmesini bekleriz ki bu dönem yaklaşık olarak 12 yaş civarına denk gelmektedir. Erişkin bireylerde ise diş, dişeti ve dişi çevreleyen kemik dokusu sağlığı yerinde birçok tedavi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 • Çocuğumda ortodontik sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

  Bu sorunun kesin cevabını öğrenebilmek için çocuğunuzu bir ortodonti uzmanına muayeneye götürmelisiniz. Yine de ağız içi kontrolü sağlamak adına üst dişlerin, alt dişleri kutu kapağı gibi örtmesi gerekmektedir. Bu görüntünün olup olmadığı ağız içerisi incelenerek değerlendirilebilir.

 • Süt dişleri ortodontik tedavi için önemli midir?

  Evet çok önemlidir. Ağız içerisindeki süt dişleri çenenin genişliğini korumamızı sağlayan doğal yer tutucu görevi görmektedir. Bu sebeple erken yaşlarda yaşanabilecek erken süt dişi kayıpları veya diş çürükleri sonrasında sürmesi gereken daimi dişlerin yerlerini riske atabilir. Bu sebeple süt dişlenme döneminde de düzenli diş hekimi kontrolleri büyük önem arz etmektedir.

 • Ortodontik tedavi sırasında nelere dikkat edilmeli?

  Ortodontik tedavilerde özellikle braketler takıldıktan sert şeylerin yenilmemesi çok önemlidir. Tedavi esnasında da mutlak suretle özenli bir şekilde dişler hekiminizin önerdiği şekilde fırçalanmalıdır. Ortodontik tedaviniz sırasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili ayrıntılı bilgiye; www. akinpisiren.com adresinde bulunan ortodontik tedavi sırasında uyulması gereken kurallar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

 • Görünmeyen diş telleri nedir?

  Görünmeyen diş telleri lingual ortodontik tedavi olarak adlandırılır. Ağız içerisinden ölçü alındıktan sonra ölçüleriniz yurt dışında bulanan teknisyenlere gönderilir ve kişiye özel olacak sekilde braketler ve teller dizayn edilir. Yurt dışı kaynaklı bir işlem olması sebebiyle maliyetli bir yöntemdir.

 • Şeffaf plaklarla dişlerim düzelir mi?

  Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi özellikle son dönemde gündem olan bir konudur. Günümüzde diş telleri kullanılmadan sadece plaklarla diş düzeltimi gerçekleştirilebilir. Ağız içinden alınan ölçüler yurt dışına gönderilir ve tedavi sonuna kadar kullanılacak bütün plaklar hazırlanarak kliniğe gönderilir. Hekiminiz de belirli aralıklarla sizi çağırarak plak değişim programınızı ayarlar. Özellikle son dönemde şeffaf plak üretim markası olarak İnvisalign sistemi öne çıkmaktadır. Kliniğimizde Invisalign sistemi uygulanmaktadır.

 • Diş tellerini taktırmak ağrılı bir işlem midir?

  Hayır değildir. Telleriniz takılırken ağrınız olmaz. Herhangi kanatıcı bir işlem de yapılmaz. Fakat teller takıldıktan birkaç saat sonra hafif bir sızlama olabilir. Bu sızlama birkaç saat azalarak devam edebilir. Tedaviye başlarken hekiminizin size tavsiye ettiği ağrı kesiciyi gerektiğinde kullanarak bu sızlamaların önüne geçilebilir.

 • Diş teli çeşitleri nelerdir?

  Diş telleri kendi içinde kısaca 3’e ayrılmaktadır. Porselen braketler estetiktir fakat sürtünme sebebiyle tedaviyi bir miktar uzatabilirler. Kapaklı braketler barındırdıkları kapak sistemi sayesinde tedaviyi birkaç ay kadar kısaltabilmektedirler. Standart metal teller ise kliniğimizde de birçok hastamıza uyguladığımız optimum braketlerdir. Özellikle zorlu vakalarda standart metal teller tercih edilmelidir.

 • Hangi yaşta ortodontik tedaviye başlanmalı?

  Bu sorunun belirli bir cevabı yoktur ama şiddetli çenesel bozukluk olmadığı müddetçe süt dişlerin dökülüp, daimi dişlerin sürdüğü 12 yaş civarı ortodontik tedavi için uygundur. Bu yaş sonrasında da bireyin ağız hijyeni uygun ve dişlerin çürük anlamında ciddi sorunları yok ise ortodontik tedaviler güvenle başlatılabilir.

 • Doktorum ortodontik tedavim için sağlam dişimin çekilmesini gerektiğini söyledi. Bu gerçekten gerekli mi?

  Ne yazık ki evet. Özellikle çenede yeterli yer bulunmayan çapraşık diş vakalarında dişleri aşındırıp hassasiyet yaratmaktansa genellikle köpek dişlerinin bir arkasında bulunan birinci küçük azı dişleri çekilerek ağızda kalan diğer dişler için gerekli olan yerler sağlanır. Ortodontik tedaviniz sonunda da diş çekimi yapılan bölgedeki boşluk tamamen kapatılır.

 • Muayene aşamasında çekilen diş röntgeni zararlı mıdır?

  Diş röntgenleri hekimin hastasını ilk muayene ettiğinde mutlaka bulunması gereken bir araçtır. Hekim ağız içini muayene ederek görebilir fakat diş köklerinde bir sorun olup olmaması tedavi başında yapılan planlama aşamasında birçok kriteri değiştirebilir. Hatta bazı durumlarda diş kökleri ve kemiğin tedavisi yapıldıktan sonra ortodontik tedaviye başlamak daha uygun olabilmektedir. Kliniğimizde kullanılan diş röntgen cihazı son teknoloji ürünü olup, yaydığı radyasyon oranı piyasadaki diğer cihazlara oranla anlamlı derecede düşüktür.

 • Ortodontik tedavilerde devlet desteği oluyor mu?

  Evet. Ortodontik  tedavi olacak birey 18 yaşının altındaysa ve diş problemi belirli bir seviyenin üzerindeyse velisinin başvurusu ile devlet desteğine başvurabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için web sitemizde bulunan “Ağız ve diş tedavisinde devlet desteğinden nasıl yararlanılır?” isimli blog okunabilir.

 • Ortodontik tedavinin maliyeti nedir?

  Ortodontik tedaviler, ortodonti uzmanları tarafından uygulanan kişiye özel ve uzun süren tedavilerdir. Bu sebeple maliyetleri ilk etapta hastaların ve velilerin gözünü korkutabilmektedir. Tedavi için belirtilen ücretler genellikle tedavi süresince kısım kısım ödenerek tedavi maliyetinin etkisi minimuma indirgenmektedir.

 • Hangi sıklıklarla randevulara gelmem gerekli?

  Ortodontik tedavilerde yapılan mekaniğe göre görüşme aralığı 1 hafta ile 2 ay arasında değişmektedir. Fakat rutin bir ortodontik tedavide tel değişimi için ideal süre çocuk ve gençlerde 4-5 hafta, erişkin bireylerde 5-6 hafta arasıdır.

 • Ameliyatlı ortodontik tedavi (ortognatik cerrah) nedir?

  Büyüme gelişimini tamamlamış şiddetli iskeletsel bozukluğu olan bireylerde (alt çene ileriliği, alt çene geriliği vb.) sadece diş teli tedavisi yeterli sonuç vermemektedir. Bu bireylerde diş teline ilaveten genellikle tedavinin 4. çeyreğinde gerçekleştirilen bir ameliyat gerekmektedir. Bu ameliyat genel anestezi altında kapsamlı bir işlemdir. Bu operasyon ve tedavinin tam kapsamlı fakülte hastanelerinde yapılması önerilir.

 • Ortodontik tedavi sonrası dişlerim eski haline döner mi?

  Kliniğimizde bitirilen ortodontik tedaviler sonrası alt ve üst ön dişlerinizin arkasına sabitleyici teller takılmakta, aynı zamanda alt ve üst çenedeki dişleriniz için sabitleyici şeffaf plaklar hazırlanmaktadır. Böylelikle size uygulanan ortodontik tedavinin ömürlük olması hedeflenmektedir.

 • Diş telleri takılıyken rahat konuşabilir miyim?

  Diş telleri ilk takıldığında dudağın önde konumlanmasına bağlı bir iki gün konuşmada sıkıntılar yaşanabilse de birinci haftanın sonunda konuşma tamamen normale dönmektedir.

 • Diş telleri dişlerimi çürütür mü?

  Diş telleri takıldıktan sonra hekiminizin size tavsiye ettiği şekilde dişlerinizi fırçalamaz ve ağız bakımınıza gereken önemi göstermezseniz dişlerinizde bir süre sonra kalıcı opak renkli beyaz ve kahverengi alanlarla karşılaşılabilir. Ağız hijyenini tedavi boyunca yüksek tutmayan hastalarda diş çürümelerinden ziyade bu şekilde çürük öncesi dediğimiz kalıcı lekelenmeler gözlemliyoruz.

 • Diş teli tedavimi diş hekimleri yapabilir mi?

  Ortodontik tedaviler diş hekimliğinin diğer dallarından farklı olarak düzenli takip gerektiren tedavilerdir. Diş hekimliği fakültelerinde diş hekimi adayları bu sebeple kapsamlı bir ortodonti bilgisi alamamaktadırlar. Bu sebeple ortodonti mekaniklerinin öğrenilebilmesi için en az 4 yıllık eğitim süreci zorunlu görünmektedir. Her ne kadar kanunen diş hekimlerinin ortodontik tedavi yapmaları konusunda bir engel bulunmasa da bu tedavilerin ortodonti uzmanları tarafından yapılması hastanın yararına olacaktır.

 • Diş telleri spor yapmama engel olur mu?

  Dişlere takılan braketler dudak ile temasta oldukları için özellikle basketbol, karate gibi diğer insanlarla temasın sık olduğu sporlarda mouth guard (ağız koruyucusu) kullanarak sportif aktivitelerini gerçekleştirebilirler. Böylelikle top veya dirsek benzeri yapıların çarpması sonucu yumuşak dokuların zarar görmesi engellenmiş olacaktır.

 • Ortodontik tedavim ne kadar sürecek?

  Ortodontik tedaviniz ağız içindeki dişlerin çapraşıklık mikatarı, yaşınız ve uygulanacak mekaniğe göre farklılık gösterebilir. Her bireyin kendine ait bir diş hareket hızı vardır ve bu hareket hızı ikiz kardeşler arasında dahi farklılık gösterebilmektedir. Ortodontik tedavi sürenizi hekiminiz sizi muayene ettiğinde yaklaşık olarak sizinle paylaşabilir.

 • Diş telimin ortasında siyah leke var. Diş telim paslanmış olabilir mi?

  Hayır. Üst çenede dişlerinize takılan telin ortasında 3 adet, alt çenede dişlerinize takılan telin ortasında 1 adet siyah şerit bulunmaktadır. Bu şeritler hekiminizi hata yapmaktan koruyan güvenlik çizgileridir. Böylelikle alt ve üst çene tellerinin birbiri ile karışması engellenir.

 • Uçuk çıkardım yine de ortodontik tedavi randevuma gelebilir miyim?

  Hayır. Randevunuza gelmenizden 1 gün öncesinde olsa dahi uçuk çıkarmanız durumunda lütfen kliniğimizi arayarak randevunuzu ileri bir tarihe erteleyiniz. Böylelikle uçuk virüsünün klinikte kullanılan ekipmanlara bulaşmasının önüne geçilmiş olacak, klinik personeli ve diğer hastalarımızın sağlığını korumuş olacaksınız.

 • Alt çenem geride, öne alınabilir mi?

  Alt çene ağız içerisine takılabilen aygıtlar ile erkeklerde 13-14 yaşlarına kadar, kızlarda ise 11-12 yaşlarına kadar ameliyat gerektirmeksizin öne alınabilmektedir. 18 yaş sonrasında ise alt çene sadece ameliyat ile öne alınabilmektedir.

 • Alt çenem ileride, geri alınabilir mi?

  Alt çene ileriliği çocukluk döneminde ağız dışından takılan aygıtlar ile büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Alt çene ileride gibi görünse de bazı vakalarda üst çene geride olabilmektedir. Yine bu vakalarda da ağız dışı aparey kullanımı ile üst çene öne alınmakta ve ağız dışı görüntü düzeltilebilmektedir. 18 yaş sonrası alt çene ileriliği sadece ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

 • Hekimim lastik takmamı söyledi. Tedavide ne gibi etkisi olacak?

  Ortodontik tedavilerde lastik uygulaması neredeyse ortodontik tedavi gören her hastada uygulanan bir tekniktir. Lastik takımıyla çene ilişkileri düzeltilmekte ve daha sıkı bir kapanış oluşturulmaktadır. Sıkı bir kapanış ortodontik tedavi sonunda dişlerin nüks etmesinin engellenmesi amacıyla olmazsa olmazlardandır. Hekiminizin size önerdiği lastiği belirtilen sürelerde takılması büyük önem arz etmektedir.

 • Üst çenemin dar olduğu söylendi. Genişletilebilmesi mümkün mü?

  Üst çene darlıkları süt dişlenme döneminde hareketli aygıtlarla, 12 yaş sonrasında daimi döneminde ise sabit aygıtlar ile gerçekleştirilebilmektedir. 18 yaş sonrası üst çene sadece SARPE adı verilen cerrahi bir ameliyat ile genişletilebilmektedir.

Invisalign
Telsiz ortodonti tedavisi olarak da bilinen Invisalign sistemindeki görünmez şeffaf plaklarla düzgün sıralanmamış dişler tedavi edilirken bireyler, braketlerin görünme endişesini yaşamadan tedavilerine devam ederler. i Tero cihazı sayesinde tedaviye başlamadan sonucu görürler. Konforlu, hızlı ve estetik bir tedaviyle güvenle gülümsemek için Eskişehir’deki Invisalign sertifikalı Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.
Devamını Görüntüle

Tedavilerimiz

Kliniğimizde hizmet verdiğimiz diş teli ve şeffaf plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedaviler hakkında ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Panoramik Radyografi
Panoramik Radyografi Ortodonti tedavisi öncesinde uygulanan panoramik röntgen ile diş, dişi çevreleyen kemik yapısı ve çene eklemi çok daha başarılı şekilde değerlendirilebilir. Devamını Görüntüle
Lateral Sefalometrik Radyografi
Lateral Sefalometrik Radyografi Çene ileriliği ya da çene geriliği olan hastalarda ortodonti tedavisi öncesinde sefalometrik radyografi ile değerlendirme yapılarak tedavi planlanır. Devamını Görüntüle
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı)
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı) Ortodonti tedavisinden önce, tedavi sırasında ve ortodontik tedaviden sonra ağız bakımını doğru şekilde yapmak, sağlıklı diş ve diş etleri için önemlidir. Devamını Görüntüle
Erken Dönem Tedavi
Erken Dönem Tedavi Çene ileriliği ve darlığı gibi pek çok sorun; ortodonti uzmanı tarafından erken teşhis edilmesi halinde çok daha basit ve ekonomik şekilde tedavi edilebilir. Devamını Görüntüle
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Ortodontik tedaviniz sırasında gerçekleştirilecek ufak bir operasyon ile tedavi öncesi tespit edilen gömülü dişiniz olması gereken yerine yerleştirilebilir. Devamını Görüntüle
Çene Darlığı Tedavisi
Çene Darlığı Tedavisi Müdahale edilen yaşa bağlı olarak, hareketli ya da sabit aygıtlarla, üst çeneniz 18 yaşına kadar ameliyatsız bir şekilde genişletilebilir. Devamını Görüntüle
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi Gelişen teknoloji ile birlikte, sağlıklı diş ve diş eti yapısına sahip bireylerde, diş düzeltimi artık her yaşta mümkün. Devamını Görüntüle
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Dişinizin arka yüzeyine takılan braketler ile ortodontik tedaviniz belli olmayacak. Devamını Görüntüle
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem)
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem) Kapaklı braketler ile daha hızlı sonuç veren ortodontik tedavinizin keyfini çıkarın. Devamını Görüntüle
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi)
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi) Düzgün sıralanmamış dişler kişiye özel ve neredeyse görünmez şeffaf plakla tedavi edilir. Braketlerin görünme endişesi olmadan güvenle gülümsemeye devam edilir. Devamını Görüntüle
Randevu Al