Eskişehir Ortodonti Uzmanı, Dr. Dt. Akın Pişiren

Ortodontik Tedavi Sonrası Dişlerim Eski Haline Döner mi?

Ortodonti tedavisi sonrasında dişlerin eski haline dönmemesi için bazı tedavi yöntemleri uygulanır ve hastanın hekimin önerilerine mutlaka uyması gerekir.

Ortodontik Tedavi Sonrası Dişlerim Eski Haline Döner mi?

Başarıyla geçen ortodonti tedavisinin ardından hayalindeki güvenli ve sağlıklı gülümsemeye sahip olan hastaların yanıtını merak ettiği sorulardan bir tanesi “Ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi?” sorudur. Hastalar sıklıkla dişlerindeki bu yeni ve istedikleri görünümün ömür boyu sürüp sürmeyeceğini araştırır. “Diş teli tedavisi sonrası dişler eski haline döner mi?” sorusuna hekimin “evet” ya da “hayır” şeklinde kesin bir yanıt vermesi mümkün değildir. Bu konuda pek çok detay etkili olmakla beraber hastanın kontrollere düzenli olarak gitmesi ve hekimin önerilerini harfiyen uygulaması da önemlidir.

Ortodonti Tedavisinden Sonra Dişler Bozulur mu?

Genellikle ortodontik tedavi sonrası dişlerin durumunda pek çok değişken etkili rol oynar. Özellikle büyüme gelişimi aktif olarak devam eden genç bireylerde, çenelerin büyüme yönü her zaman istenilen yönde olmayabilir. Öte yandan tedavi başlangıcında dişlerinin arasında boşluklar bulunan bireylerde, dişler arası boşluklar kapatıldıktan sonra dişlerin geri açılmaya meyli ömür boyu da devam edebilir.

Dişlerde yaşam boyu devam eden bir hareket ve değişim söz konusudur. Ancak başarılı bir biçimde tamamlanmış olan tedavinin ve tedavi sonrası sürecinin ardından dişlerin geri dönme riskinin oldukça az olduğundan bahsedilebilir. Ortodontist tarafından geri dönüşü engellemek ve en aza indirgemek adına bazı yöntemler uygulanır. Bu süreçte hastanın, hekim tarafından uygulanan tedaviye uyması ve dikkat edilmesi gereken noktalara özen göstermesi tedaviyi kalıcı hale getirebilecek başlıca konulardandır.

Diş Teli Tedavisi Bittikten Sonra Dişlerin Eski Haline Dönmemesi İçin Ne Yapılır?

Tedavi sonrası yukarıda belirtilenler gibi geri dönüşlerin yaşanmaması adına günümüzde tedavinin ardından önlem amaçlı uygulanan iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilki, ‘vitrin’ denilen ön bölgenin bozulmamasını sağlayan, özel durumlar dışında ağız içinde en az birkaç yıl tutulması istenen ve sabit diş arkası telleri olarak da geçen retainer telleridir.

İkinci yöntem ise tedavi sırasında ağız içinde braket takılmış tüm dişlerin etrafını sarması istenen ve şeffaf plak olarak da geçen essix plaklardır. Ortodontik tedavinin ardından bu iki yöntemin uygulanması halinde tedavi sonrasında dişlerin bozulma ihtimali en düşük seviyeye indirilebilir. Böylece hastaların “Diş teli tedavisinden sonra bozulma olur mu?” noktasında yaşayacağı endişeler de en azalabilir.

Pekiştirme Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner mi?

Sabit diş arkası telleri ve şeffaf plak yönteminin uygulandığı tedaviye pasif tedavi süreci yani pekiştirme tedavisi adı verilir. Tedavinin ardından aktif tedavide olduğu kadar sık olmasa da hastaların hekimin belirttiği aralıklarda (genellikle 6 ay ile 1 yıl arası) kontrollere gelmesi oldukça önemlidir. Ancak bu sayede pekiştirme tedavisinden beklenen verim alınabilir ve dişlerin eski haline dönmesinin önüne geçmek mümkün olabilir.

Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastaların yanıt aradığı “Tel takılan diş eski haline döner mi?” sorusunun yanı sıra uygulanacak olan pekiştirme tedavisinin ne kadar süreceği de sıklıkla merak edilir. Ortodonti tedavisi sonunda hastaya verilen şeffaf plaklar, hassas apareylerdir. Şeffaf plakların ağız içerisinde olduğu süreçte gıda tüketilmemesi ve sıcak içeceklerin içilmemesi önem taşır. Eskişehir Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği’nde ortodonti tedavisinin ardından hastalara şeffaf plakların yalnızca gece uyurken takılması tavsiye edilir. Böylece şeffaf plakların tüketilen gıdalarla deforme olmalarının önüne geçilebilir.

Şeffaf plakların ilk bir yıl boyunca her gece takılması, sonraki yıl haftada 3 gece takılması, bir sonraki yıl haftada 2 gece takılması ve son olarak dördüncü yılda da haftada 1 gece takılması önerilir. Tedavinin ardından altı ayda bir kontrol amacıyla hekim ile görüşüldüğünde hekim tarafından standart prosedürlerde çeşitli değişiklikler de yapılabilir. Tedavinin ardından hastaya verilen şeffaf plaklar ile ortodontik tedavide hastaya verilen plaklar birbirinden farklıdır. Dişleri düzeltmek için verilen şeffaf plaklar, aktif plaklar olmakla beraber takıldıkları zaman dişi hareket ettirirler. Buna karşılık tedavi sonunda verilen ortodontik şeffaf plaklar ise tamamen pasiftir ve dişlerde herhangi bir hareket oluşturmaz. Bu plaklar, ortodonti tedavisi sonunda sağlanan sonucun korunması yardımcı olurlar.

Dişlerin arkasına tedavi sonunda takılan diş arkası teller (lingual retianer) ise nikel titanyum ağırlıklı, vücutta genellikle alerjik reaksiyona neden olmayan ve bazı hastaların ömür boyu ağızlarında tutabilecekleri dayanıklılıktaki materyallerdir. Üstün alaşım yapıları sayesinde, ağız içerisinde yıllar boyunca paslanma ve korozyona uğramadan kalabilirler. Çok sert bir gıda tüketilmediği sürece diş arkasına yapışkanlıklarını da sürdürebilirler.

Hangi Durumlarda Dişler Eski Haline Döner?

Ortodontik relaps olarak da geçen dişlerdeki geri dönüş birkaç sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Hastanın hekim tarafından kullanılması önerilen pekiştirme apareylerini kullanmaması
  • Tedavinin ardından anormal büyüme paterni olan hastada bu değişimin sürmesi
  • Hastanın tedavi edilmeyen diş sıkma veya diş gıcırdatma alışkanlığının bulunması
  • Hastanın dudaklarındaki ve yanaklarındaki aşırı kas faaliyetleri
  • Fizyolojik süreçte alt keser dişlerde değişimlerin meydana gelmesi
  • Tedavinin ardından sürmeye çalışan 20 yaş dişlerinin ön dişlerde baskı yaratması

Ortodonti Tedavisinden Sonra 20’lik Diş

“Tel takılan diş eski haline döner mi?” sorusuna yanıt ararken ortodonti tedavisi ve 20’lik diş ilişkisi de unutulmamalıdır. Ortodontik tedavi sonunda ağız içinde bulunan 20 yaş dişlerinin de tedavi sonucunu olumsuz etkileyebileceği bilinmelidir. Bu nedenle hekimin yönlendirmesi durumunda 20’lik diş çekimi de gerekebilir.

Ortodonti tedavisi süreci ve “Diş teli sonrası bozulma olur mu?” konularında daha detaylı bilgi almak adına Eskişehir Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Akın Pişiren Kliniği ile iletişime geçip randevu alabilir ve ilk muayenenin ardından güvenle ve sağlıkla gülümsemek amacıyla tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Invisalign
Telsiz ortodonti tedavisi olarak da bilinen Invisalign sistemindeki görünmez şeffaf plaklarla düzgün sıralanmamış dişler tedavi edilirken bireyler, braketlerin görünme endişesini yaşamadan tedavilerine devam ederler. i Tero cihazı sayesinde tedaviye başlamadan sonucu görürler. Konforlu, hızlı ve estetik bir tedaviyle güvenle gülümsemek için Eskişehir’deki Invisalign sertifikalı Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.
Devamını Görüntüle

Tedavilerimiz

Kliniğimizde hizmet verdiğimiz diş teli ve şeffaf plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedaviler hakkında ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Panoramik Radyografi
Panoramik Radyografi Ortodonti tedavisi öncesinde uygulanan panoramik röntgen ile diş, dişi çevreleyen kemik yapısı ve çene eklemi çok daha başarılı şekilde değerlendirilebilir. Devamını Görüntüle
Lateral Sefalometrik Radyografi
Lateral Sefalometrik Radyografi Çene ileriliği ya da çene geriliği olan hastalarda ortodonti tedavisi öncesinde sefalometrik radyografi ile değerlendirme yapılarak tedavi planlanır. Devamını Görüntüle
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı)
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı) Ortodonti tedavisinden önce, tedavi sırasında ve ortodontik tedaviden sonra ağız bakımını doğru şekilde yapmak, sağlıklı diş ve diş etleri için önemlidir. Devamını Görüntüle
Erken Dönem Tedavi
Erken Dönem Tedavi Çene ileriliği ve darlığı gibi pek çok sorun; ortodonti uzmanı tarafından erken teşhis edilmesi halinde çok daha basit ve ekonomik şekilde tedavi edilebilir. Devamını Görüntüle
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Ortodontik tedaviniz sırasında gerçekleştirilecek ufak bir operasyon ile tedavi öncesi tespit edilen gömülü dişiniz olması gereken yerine yerleştirilebilir. Devamını Görüntüle
Çene Darlığı Tedavisi
Çene Darlığı Tedavisi Müdahale edilen yaşa bağlı olarak, hareketli ya da sabit aygıtlarla, üst çeneniz 18 yaşına kadar ameliyatsız bir şekilde genişletilebilir. Devamını Görüntüle
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi Gelişen teknoloji ile birlikte, sağlıklı diş ve diş eti yapısına sahip bireylerde, diş düzeltimi artık her yaşta mümkün. Devamını Görüntüle
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Dişinizin arka yüzeyine takılan braketler ile ortodontik tedaviniz belli olmayacak. Devamını Görüntüle
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem)
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem) Kapaklı braketler ile daha hızlı sonuç veren ortodontik tedavinizin keyfini çıkarın. Devamını Görüntüle
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi)
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi) Düzgün sıralanmamış dişler kişiye özel ve neredeyse görünmez şeffaf plakla tedavi edilir. Braketlerin görünme endişesi olmadan güvenle gülümsemeye devam edilir. Devamını Görüntüle
Randevu Al