Lingual ortodonti dişlerin arka (görünmeyen) yüzeyine yapıştırılan braketlerle uygulanan tedavi çeşididir. Bu sebeple bu tekniğe; görünmeyen diş teli tedavisi de denilmektedir. Lingual tedavi genel anlamda ikiye ayrılmaktadır. Birincisi; hekimin fabrikasyon olarak üretilen braketleri hastanın ağız içerisine kendi el hassasiyeti ile yerleştirdiği standart yaklaşım iken diğeri, hastadan alınan ağız içi ölçülerin laboratuvara gönderilerek kişiye özel braket ve tellerin hazırlandığı dijital yaklaşımdır. 

Günümüzde her iki teknik de uygulansa da dijital yaklaşım hekim hatalarını minimize etmesi, hastanın diş hekimi koltuğunda geçirdiği zamanı kısaltması ve tedavi sonunun öngörülebilir olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Dijital teknik, standart tekniğe oranla daha avantajlı görünmekle beraber, laboratuvar merkezlerinin yurtdışı kaynaklı olması sebebiyle maliyetin yüksek olması ve yine yurtdışı kaynaklı olarak ölçü alımından sonra tellerin ve braketlerin kişiye özel hazırlanması sebebiyle bekleme sürecinin olması bu tekniğin dezavantajları arasındadır.

Lingual ortodontik tedavi ile özellikle dijital sistemde, gelişen teknoloji ile de birlikte birçok diş bozukluğu sorunu çözülebilmektedir. Tedavi süresi de, standart braketlerle yapılan tedavi süresi ile neredeyse aynı seviyededir. Lingual tedaviye başlayan hastalar her ne kadar tedavi başında konuşma ve tonlama konusunda sıkıntı yaşasalar da güncel lingual braket formları bu konforsuz süreyi minimale indirgemeyi başarmışlardır. 

Diş telinin güncel bir alternatifi olarak sayılabilecek olan lingual ortodonti tekniği estetik anlamda günümüzde yaygın olarak kullanılan diş tellerine göre çok daha estetik bir yaklaşım gösterebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde lingual teknikte kullanılan diş arkası braketler hem dili rahatsız etmeyecek ya da daha az rahatsız edecek formlarda ve dişlerin arka yüzeylerinde olmalarına rağmen daha rahat fırçalanabilir formlarda hazırlanmaktadır. Ayrıca standart tel tedavilerinde sert şeyler yendiğinde sıklıkla karşılaşılan braket kopması sorunu yine lingual tedavi tekniğinde kullanılan braketlerin formlarının ovalleştirilmesi ve diş sekline neredeyse tamamen uyum sağlayan yapısı sayesinde neredeyse rastlanmamaktadır.

Bu tedavide kişiye özel tedavilerin uygulanabildiği iki farklı marka bulunmaktadır. Bu iki markada da hastanın  ağız içi ölçüsü alınıp merkezlerine gönderilmekte ve gelen kişiye özel braketler ve teller hastaya tatbik edilmektedir. Bunlardan ilki incognito isimli markadır. Bu marka da kişiye özel hazırlanan braketler altın kaplaması barındırdığı için diğer markaya oranla daha maliyetlidir. İkinci marka ise Dr. Wichmann önderliğinde kurulan win isimli firmadır. Bu firmadan genel olarak braketlerde nikel ve titanyum elementi tercih edilmiştir. Bu element seçimi ile maliyetler düşürülmüş tedavi daha ulaşılabilir hale getirilmiştir. İki marka da şu an lingual ortodontik tedavi alanında en çok tercih edilen markalardır. Tedavi olmak istediğiniz hekim ile bu iki markanın avantaj ve dezavantajları konuşularak birlikte karar verilmesi en doğru seçenek olacaktır. 

Lingual teknik ilk uygulanmaya başladığı yıllarda ağır çapraşıklığı olan vakalarda uygulanamazken günümüzde hemen hemen her ağız yapısına rahatlıkla uygulanabilmektedir. Belirli kriterlere dikkat edildikten sonra bu teknik ile ortognatik cerrahi ve çene tedavisi de denilen sabit ortopedik tedavi uygulamaları da rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Bilinen diş tellerinin lingual tedavi tekniğine göre en büyük avantajı ise tedavi maliyeti ve dile teması olmadığı için konuşmanın hiç bir şekilde etkilenmemedir. Lingual teknik ile yapılan ortodontik tedavilerde konuşma ilk etapta bir süre etkilense de genel olarak 7 ila 10 gün sonrasında konuşmanın normale döndüğü rapor edilmiştir. Yine her iki sistemde de sert şeylerin yenmemesi ve asitli içeceklerin tüketilmemesi rica edilir. Ağız hijyeninin sağlanması konusunda ise iki teknik arasında farklılık gözlenmemektedir. Bu iki teknikte de ortodontik diş fırçaları, ara yüz fırçaları ve gerektiği durumlarda ağız bakım suları ile ağız hijyeni kontrol altında tutulabilmektedir.

Kısaca toparlama gerekirse Lingual ortodontik tedavi ile diş teli ile yapılan ortodontik tedavi bir ortodontik tedavi çeşididir ve belirli kurallara uyulması gereklidir. Ağız içi yapınızın lingual tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek için bir ortodonti uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.