Eskişehir Ortodonti Uzmanı, Dr. Dt. Akın Pişiren

Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Nedir?

Dişlerin arka yüzeyine takılan braketler sayesinde ortodontik tedavi sürecinizi dışarıdan görünmeyecek şekilde ve estetik kaygı taşımadan tamamlayabilirsiniz.

Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Nedir?

Dişlerdeki çapraşıklıkların ve bozuklukların düzeltilmesi adına hastanın ağız yapısına ve beklentilerine göre farklılaşabilecek çeşitli diş teli uygulamaları gerçekleştirilir. Tercih edilen diş teli uygulamalarından bir tanesi de görünmeyen diş teli olarak da bilinen lingual ortodonti tedavisidir. Özellikle tellerin, dişlerin iç kısmına yerleştirilmesi ve estetik açıdan görünümü etkilemiyor olması; tekniğin tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olmasını sağlamıştır.

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti, dişlerin görünmeyen arka yüzeyine yapıştırılan braketler ile uygulanan bir tedavi çeşidi olarak geçer. Bu nedenle bu tekniğe görünmeyen diş teli ismi de verilir. Tedavi iki şekilde uygulanabilir. Birinci yöntemde fabrikasyon olarak üretilen braketler hastanın ağız içerisine yerleştirilirken diğer yöntemde hastanın ağız içi ölçülerine uygun olarak özel braket ve teller hazırlanır.

Görünmeyen Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Standart yaklaşımdaki lingual tedavi yönteminde fabrikasyon olarak üretilen braketler, hekim tarafından hastanın ağız içerisine el hassasiyeti ile yerleştirilir. Dijital yaklaşım olarak geçen diğer lingual ortodonti tedavisi yönteminde ise hastanın ağız içinden alınan ölçüler laboratuvara gönderilir ve kişiye özel braketler ve teller hazırlanır.

Günümüzde her iki teknik uygulanıyor olsa da özellikle hekim hatalarının minimize edilmesi hastanın diş hekimi koltuğunda geçirdiği sürenin kısaltılması ve tedavinin sonunun öngörülebilir olması nedeniyle dijital yaklaşım daha fazla tercih edilir.

Standart tekniğe göre daha avantajlı görünen dijital teknik; laboratuvar merkezlerinin yurt dışında olması nedeniyle lingual diş teli fiyatları konusunda yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra yine yurt dışı kaynaklı nedenlerden dolayı; ölçü alımının ardından tellerin ve braketlerin kişiye özel olarak hazırlanması da bekleme sürecinin olmasına yol açabilir.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Görünmez diş teli olarak da geçen lingual ortodontik tedavi ile özellikle dijital sistemde, gelişen teknolojiyle beraber çok sayıda diş bozukluğu sorunu çözülebilir. Dijital sistemde tedavi süresi de standart braketlerle yapılan tedavi süresiyle hemen hemen aynıdır. Lingual tedavi hastalara pek çok farklı avantajı bir arada sunar. Bu avantajlar kısaca şu şekilde listelenebilir:

  • Konuşma ve tonlama konusunda yaşanacak konforsuz süreci minimuma indirme
  • Standart diş tellerine göre çok daha estetik bir görünüm sunma
  • Dili rahatsız etmeme ve dişlerin rahat fırçalanabileceği yapıda olma
  • Braket kopması sorununu ortadan kaldırma

Lingual tedavi sürecine başlayan hastalar tedavinin başında, ilk etapta konuşma ve tonlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Ancak güncel lingual braket formları sayesinde bu konforsuz süre minimum seviyeye indirilir.

Diş teline güncel bir alternatif olarak öne çıkan lingual ortodonti tekniği; yaygın kullanılan diş tellerine göre hastalara çok daha estetik bir görünüm sunar. Gelişen teknolojiyle beraber, lingual teknikte kullanılan diş arkası braketler, dili rahatsız etmeyen ya da daha az rahatsız eden formlarda hazırlanır. Bunun yanı sıra dişlerin arka yüzeylerinde olmalarına rağmen rahat fırçalanabilir bir forma sahiptir.

Bilindiği üzere standart diş teli tedavilerinde sert gıdalar tüketildiğinde braket kopması sorunuyla sıklıkla karşılaşılabilir. Görünmeyen diş teli tedavisinde ise kullanılan braketlerin formları ovalleştirildiği ve braketler diş şekline tamamen uyum sağlayan bir yapıda olduğu için kopma sorunuyla karşılaşılmaz.

Görünmeyen Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Lingual tedavide kişiye özel tedavilerin uygulanabildiği iki farklı marka bulunur. Her iki markada da hastanın ağız içi ölçüsü alınır ve ölçüler markaların merkezlerine gönderilir. Ardından gelen kişiye özel braketler ve teller hekim tarafından hastaya uygulanır. Bu yöntemde kullanılan markalardan bir tanesi Incognito adlı markadır. İçten diş teli olarak da bilinen ve marka tarafından kişiye özel olarak hazırlanan braketler, içerisinde altın kaplaması barındırdığı için diğer markaya göre biraz daha maliyetlidir.

Tedavi yönteminde kullanılan bir diğer marka ise Dr. Wichmann önderliğinde kurulmuş olan Win adlı markadır. Bu marka ise braketlerinde nikel ve titanyum elementi kullanır. Bu element seçimi sayesinde maliyetler biraz daha düşürülür ve tedavi yöntemi çok daha ulaşılabilir bir hale gelir. Incognito ve Win markaları görünmeyen diş teli için uygulanan lingual ortodontik tedavide en çok tercih edilen iki marka olarak öne çıkar. Tedavi öncesinde bu iki marka arasından seçim yapma konusunda ise markaların avantajlarını ve dezavantajlarını hekim ile detaylı bir şekilde görüşmenin faydası olur. Böylece en doğru ve sağlıklı yönteme karar verilir.

Lingual Ortodonti Tedavisinde Nelere Dikkat Edilir?

Genel olarak lingual teknik ile uygulanan ortodonti tedavilerinde ilk etapta konuşma bir süre etkilenebilir. Buna karşılık konuşmanın 7 - 10 gün sonra normale döndüğü de rapor edilmiştir. Ancak tedavi süresince her iki sistemde de hastaların sert gıdalar tüketmemeleri ve asitli içeceklerden uzak durmaları rica edilir.

Tedavi sürecinde ağız hijyenini sağlama konusunda ise iki teknikte de bir farklılık bulunmaz. Her iki teknikte de hastalar; ortodontik diş fırçaları, ara yüz fırçaları ve gerekli görülmesi halinde ağız bakım suları ile ağız hijyenlerini kontrol altında tutabilirler.

Görünmeyen Diş Teli Kimlere Uygulanır?

Lingual teknik ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda ağır çapraşıklığı olan vakalarda kullanılmıyordu. Ancak günümüzde bu teknik, hemen hemen her ağız yapısına rahat bir şekilde uygulanabilir durumdadır. Tedaviye karar vermeden önce ise bazı kriterlere dikkat edilir. Bu kriterlerin sağlanması halinde bu teknik ile ortognatik cerrahi ve çene tedavisi de denilen sabit ortopedik tedavi uygulamaları rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Görünmeyen Diş Teli Fiyatları

Lingual tedavi tekniğine kıyasla, bilinen standart diş telleri tedavi maliyeti bakımından daha avantajlı bir durumdadır. Ancak lingual tedavinin sunduğu diğer avantajlar da tedavi seçimi konusunda tekniğinde öne çıkmasını sağlayabilir. Lingual tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Eskişehir ortodonti uzmanı Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Ağız içi yapınızın lingual tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek adına Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği’nden şimdi randevu alabilirsiniz.

Ortodonti
Ortodonti tedavisi ile fiziksel şikayet ve estetik kaygılara yol açan dişlerdeki çapraşıklık ve çenedeki uyumsuzluk düzeltilebilir. Tedaviye başlamadan önce i Tero cihazı ile tedavi sonucu görülebilir. Tedaviyle ağız sağlığının yanı sıra sosyal yaşama da olumlu katkıda bulunulur. Eskişehir Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Akın Pişiren Kliniği’nden ortodonti tedavisi randevusu alarak sağlıklı ve estetik dişlerle gülümsemek üzere ilk adımı atabilirsiniz.
Devamını Görüntüle

Tedavilerimiz

Kliniğimizde hizmet verdiğimiz diş teli ve şeffaf plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedaviler hakkında ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Panoramik Radyografi
Panoramik Radyografi Ortodonti tedavisi öncesinde uygulanan panoramik röntgen ile diş, dişi çevreleyen kemik yapısı ve çene eklemi çok daha başarılı şekilde değerlendirilebilir. Devamını Görüntüle
Lateral Sefalometrik Radyografi
Lateral Sefalometrik Radyografi Çene ileriliği ya da çene geriliği olan hastalarda ortodonti tedavisi öncesinde sefalometrik radyografi ile değerlendirme yapılarak tedavi planlanır. Devamını Görüntüle
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı)
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı) Ortodonti tedavisinden önce, tedavi sırasında ve ortodontik tedaviden sonra ağız bakımını doğru şekilde yapmak, sağlıklı diş ve diş etleri için önemlidir. Devamını Görüntüle
Erken Dönem Tedavi
Erken Dönem Tedavi Çene ileriliği ve darlığı gibi pek çok sorun; ortodonti uzmanı tarafından erken teşhis edilmesi halinde çok daha basit ve ekonomik şekilde tedavi edilebilir. Devamını Görüntüle
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Ortodontik tedaviniz sırasında gerçekleştirilecek ufak bir operasyon ile tedavi öncesi tespit edilen gömülü dişiniz olması gereken yerine yerleştirilebilir. Devamını Görüntüle
Çene Darlığı Tedavisi
Çene Darlığı Tedavisi Müdahale edilen yaşa bağlı olarak, hareketli ya da sabit aygıtlarla, üst çeneniz 18 yaşına kadar ameliyatsız bir şekilde genişletilebilir. Devamını Görüntüle
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi Gelişen teknoloji ile birlikte, sağlıklı diş ve diş eti yapısına sahip bireylerde, diş düzeltimi artık her yaşta mümkün. Devamını Görüntüle
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Dişinizin arka yüzeyine takılan braketler ile ortodontik tedaviniz belli olmayacak. Devamını Görüntüle
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem)
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem) Kapaklı braketler ile daha hızlı sonuç veren ortodontik tedavinizin keyfini çıkarın. Devamını Görüntüle
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi)
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi) Düzgün sıralanmamış dişler kişiye özel ve neredeyse görünmez şeffaf plakla tedavi edilir. Braketlerin görünme endişesi olmadan güvenle gülümsemeye devam edilir. Devamını Görüntüle
Randevu Al