Eskişehir Ortodonti Uzmanı, Dr. Dt. Akın Pişiren

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeffaf Plak (Invisalign) tedavisinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeffaf plaklarınızı hekiminizin size gösterdiği şekilde dikkatlice takıp, çıkarınız. Üst plağınızın üzerinde "U", alt plağınızın üzerinde "L" harfi bulunmaktadır. Lütfen doğru çeneye, doğru plağı yerleştiriniz.

Şeffaf plaklarınızın tam olarak oturduğuna emin olmadan dişlerinizi temas ettirmeyiniz. Aksi takdirde plaklarda kırık ve çatlaklar oluşabilir.

Şeffaf plaklarınızı çıkartırken plağın iç kısımlarından (sağ ve sol tarafı olacak şekilde), diş eti ve plak sınırı arasına tırnağınızı geçirerek nazikçe kuvvet uygulayınız.

Şeffaf plaklarınızı yemek yeme ve diş fırçalama saatleri dışında günde en az 20 saat takmaya özen gösteriniz.

Şeffaf plaklarınızı kutusuna yerleştirirken üst üste koymayınız. İç içe geçecek şekilde yan yana olacak şekilde yerleştiriniz.

Şeffaf plaklarınız takılıyken sıcak olmayan içecekler tüketilebilir. Sıcak içecekler kullanılan plağın formunu bozabildiği için tavsiye edilmemektedir.

Şeffaf plaklar takılıyken atıştırmalık dahi olsa hiçbir şey yememeniz plağın zarar görmemesi açısından önem arz etmektedir.

Yemeğinizi yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ve sonrasında plağınızı takmanız, plağınızın renklenmesinin ve koku yapmasının önüne geçmektedir.

Yemek sonrası dişinizi fırçalayamadığınız durumlarda eğer plağınızda sizi rahatsız eden bir renklenme ya da koku yapma durumu oluşması durumunda, tedavi başlangıcında size verilen kutudaki temizleyici kristalleri kullanabilir, yada akan soğuk musluk suyunun altında sıvı sabun ve önceden diş macunu değmemiş bir diş fırçası ile plağınızın temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Dişinizi fırçalayamadığınız durumlarda plağı takmadan önce en azından ağzınızı su ile çalkalamanızı öneriyoruz.

Şeffaf plaklarınız takılıyken sigara tüketimine bağlı sararma görülebilir. Fakat bu durum plaklar 10-14 günde bir yenisiyle değiştirileceği için ciddi bir sorun yaratmayacaktır.

Şeffaf plak tedavisinde konuşmanız ilk bir hafta bir miktar etkilenecektir. Fakat zamanla konuşmanızda düzelme gözlemlenecektir.

Şeffaf plak tedavisinde ilk zamanlarda plağın ağız içerisinde yarattığı baskıya bağlı bir miktar ağrı gözlenmesi normal durumdur. Bu durumlarda hekiminizin size tavsiye ettiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Şeffaf plaklarınızın kullanım süresi dolduktan sonra kesinlikle atmayınız. Süresi dolan plağınızı, şeffaf plak poşetinin üzerindeki numaraya dikkat ederek size verilen plak poşeti içerisinde muhafaza ediniz.

Şeffaf plak değişiminizden sonra ilk 2 gün, günde 2-3 defa olacak sekilde size verilen çiğneme apareyi ile hekiminizin gösterdiği şekilde çiğneme egzersizinizi yapmayı unutmayınız.

Şeffaf plak tedavinizin başlangıç aşamasında dişlerinize yapıştırılan ataşmanlarda düşme yaşanması durumunda doktorunuzu arayarak bilgilendiriniz.

Şeffaf plaklarınız; methyilene diphenyl diisocyanate ve 1,6 hexanedioldan oluşan poliuretandan üretilmiştir. Bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan; birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phtalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu sebeple şeffaf plaklarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Invisalign
Telsiz ortodonti tedavisi olarak da bilinen Invisalign sistemindeki görünmez şeffaf plaklarla düzgün sıralanmamış dişler tedavi edilirken bireyler, braketlerin görünme endişesini yaşamadan tedavilerine devam ederler. i Tero cihazı sayesinde tedaviye başlamadan sonucu görürler. Konforlu, hızlı ve estetik bir tedaviyle güvenle gülümsemek için Eskişehir’deki Invisalign sertifikalı Dr. Dt. Akın Pişiren Ortodonti Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.
Devamını Görüntüle

Tedavilerimiz

Kliniğimizde hizmet verdiğimiz diş teli ve şeffaf plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedaviler hakkında ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Panoramik Radyografi
Panoramik Radyografi Ortodonti tedavisi öncesinde uygulanan panoramik röntgen ile diş, dişi çevreleyen kemik yapısı ve çene eklemi çok daha başarılı şekilde değerlendirilebilir. Devamını Görüntüle
Lateral Sefalometrik Radyografi
Lateral Sefalometrik Radyografi Çene ileriliği ya da çene geriliği olan hastalarda ortodonti tedavisi öncesinde sefalometrik radyografi ile değerlendirme yapılarak tedavi planlanır. Devamını Görüntüle
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı)
Ağız Bakımı (Diş ve Diş Eti Bakımı) Ortodonti tedavisinden önce, tedavi sırasında ve ortodontik tedaviden sonra ağız bakımını doğru şekilde yapmak, sağlıklı diş ve diş etleri için önemlidir. Devamını Görüntüle
Erken Dönem Tedavi
Erken Dönem Tedavi Çene ileriliği ve darlığı gibi pek çok sorun; ortodonti uzmanı tarafından erken teşhis edilmesi halinde çok daha basit ve ekonomik şekilde tedavi edilebilir. Devamını Görüntüle
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi
Gömülü Dişlerin Sürdürülmesi Ortodontik tedaviniz sırasında gerçekleştirilecek ufak bir operasyon ile tedavi öncesi tespit edilen gömülü dişiniz olması gereken yerine yerleştirilebilir. Devamını Görüntüle
Çene Darlığı Tedavisi
Çene Darlığı Tedavisi Müdahale edilen yaşa bağlı olarak, hareketli ya da sabit aygıtlarla, üst çeneniz 18 yaşına kadar ameliyatsız bir şekilde genişletilebilir. Devamını Görüntüle
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi
Erişkinler İçin Ortodontik Tedavi Gelişen teknoloji ile birlikte, sağlıklı diş ve diş eti yapısına sahip bireylerde, diş düzeltimi artık her yaşta mümkün. Devamını Görüntüle
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)
Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli) Dişinizin arka yüzeyine takılan braketler ile ortodontik tedaviniz belli olmayacak. Devamını Görüntüle
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem)
Kapaklı Braketler (Self-ligating Sistem) Kapaklı braketler ile daha hızlı sonuç veren ortodontik tedavinizin keyfini çıkarın. Devamını Görüntüle
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi)
Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi (Telsiz Ortodontik Tedavi) Düzgün sıralanmamış dişler kişiye özel ve neredeyse görünmez şeffaf plakla tedavi edilir. Braketlerin görünme endişesi olmadan güvenle gülümsemeye devam edilir. Devamını Görüntüle
Randevu Al